Joomla!, Wordpress’ten sonra dünyada en çok tercih edilen ücretsiz içerik yönetim sistemidir. Joomla Swahili dilindeki “jumla” kelimesinden türemiştir. Kelime anlamı olarak "hep beraber" veya "bir bütün olarak" anlamına gelmektedir. 17 Ekim 2005 tarihinde ilk joomla sürümü (Joomla! 1.0.0 ) yayımlanmıştır. (1) Zaman içerisinde temel sürümler ile birlikte alt sürümlerle çok sayıda değişim geçirerek günümüze kadar varlığını koruyabilmiştir. Temel sürümlerden versiyon 1.0 ve 2.0 sürümü geride kaldı yakın gelecekte de ve 3.0 sürümü ile de vedalaşacağız. Gelişen web teknolojisine ayak uydurabilen bir geliştirici ekibinin bulunması en önemli artılarından. Uzun süredir devam eden joomla 4.0 versiyonun geliştirilme süreci büyük oranda tamamlandı. 2020 yılı ilk çeyreğinde Joomla 4 beta 1 sürümü yayınlanmış olup kararlı sürüm için ise çalışmaların devam ettiği ve test süreçlerinin akabinde RC sürümünü takiben kararlı sürümün geleceği belirtilmiştir. Resmi sitesinde yer alan bilgiler ışığında 2020 yılı içerisinde kararlı sürüme geçilmesi planlandığı belirtilmektedir. Kararlı sürüme geçilmeden önce yüksek ve orta düzeyde güvenlik risklerinin giderilmiş olduğu test süreçlerini geçen RC sürümü ile karşılaşacağız. Hali hazırda bu süreçlerin ne zaman tamamlanacağı joomla ekibi tarafından net olarak belirtilmemiştir. (2)

Ücretsiz olarak web sitesi tasarlayabileceğiniz bu içerik yönetim sistemi php tabanlı kod sistemi kullanılarak oluşturulmuştur. Temel olarak bileşen modül ve eklentilerden oluşur. Çok sayıda dil desteği sayesinde birçok ülkede kullanılmaktadır. Bununla beraber ücretli veya ücretsiz pek çok bileşen, modül ve eklenti ile çok kapsamlı web sitesi oluşturmanıza olanak tanır. Hali hazırda ülkemizde binlerce site joomla altyapısını kullanarak hizmet vermektedir. Ayrıca hali hazırda kurulumda gelen tema üzerinde basit değişiklikler gerçekleştirerek oldukça kapsamlı ve dilediğiniz tasarıma sahip web sitelerini oluşturabilirsiniz.

Ücretli ve ücretsiz zengin eklenti ve tema seçeneklerine sahiptir. Çoklu dil desteği ile beraber herhangi bir amaç için profesyonel siteler oluşturabilirsiniz. Php kodlama dili ile yazılmıştır. Ayrıca zengin bir frameworke sahiptir. Bootstrap ile uyumlu halde kullanılabilir. Web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan parametrelerden hız ve seo açısından önemli avantajlara sahiptir. Bununla birlikte php kod bilgisi ve temel web dillerine sahipseniz joomla ile harika web siteleri oluşturabilecek bir temele sahipsiniz demektir. Zira joomlanın en büyük avantajının bu esnek yapısı olduğu söyleyebiliriz. Ayrıca joomla gönüllü geliştirici ekibi joomlanın geliştirilmesi hususunda aralıksız olarak desteklerini sunmaktadırlar. Tema, Bileşen, Modül, Eklenti, Dil Dosyaları ile binlerce ücretsiz ve ücretli eklentiye joomlanın resmi web adresinden ulaşabilir güncellemeleri ve gelişmeleri takip edebilirsiniz.

2020 Mayıs itibari ile Joomla’nın tüm içerik sistemleri içerisindeki payı ve toplam web siteleri içerisindeki payı aşağıda yer alan tabloda yer almaktadır. Geçmiş yıllara göre kullanım oranının düştüğünü görmekle birlikte hali hazırda en geniş kullanıma sahip ikinci içerik yönetim sistemi olduğunu söyleyebiliriz.(3)

Tablo: En Popüler İçerik Yönetim Sistemeleri(2023)

No CMS Sistemi A B
1 WordPress 42,7 62,5
2 Shopify 4,2 6,2
3 Wix 2,6 3,8
4 Squarespace 2,1 3
5 Joomla 1,7 2,6
6 Drupal 1,1 1,6
7 Adobe Systems 1 1,5
8 PrestaShop 0,8 1,2
9 Google Systems 0,7 1,1
10 Webflow 0,7 1
11 Bitrix 0,7 1
12 Hiç Kullanmayan 31,7 -
  Diğer 10 14,5
  Toplam 100 100
(A)Tüm net üzerindeki cms sistemlerini kullanma yüzdesi
(B) CMS sistemlerinin kendi içerisinde kullanım yüzdesi
Kaynak:
w3techs.com